Neodgovorno uničevanje pljuč našega planeta
Neodgovorno uničevanje pljuč našega planeta
14 novembra, 2024
Energetska revščina nesprejemljiva v uniji, ki temelji na solidarnosti
27 novembra, 2024
Neodgovorno uničevanje pljuč našega planeta
Neodgovorno uničevanje pljuč našega planeta
14 novembra, 2024
Energetska revščina nesprejemljiva v uniji, ki temelji na solidarnosti
27 novembra, 2024

Ničelna toleranca do nasilja nad ženskami

  1. novembra obeležujemo mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami.
Nasilje na podlagi spola je brutalna kršitev človekovih pravic in izraz neenakih razmerij moči v naši družbi, kar še dodatno podkrepi dejstvo, da so nasilju še posebej izpostavljene ženske iz marginaliziranih skupin. Nasilje nad ženskami tako ni le osebna tragedija posameznih žrtev, temveč družbeni problem, ki terja naše odločno in enotno ukrepanje.

Nasilje nad ženskami ima veliko obrazov: od fizičnega nasilja, psihičnega zlorabljanja, ekonomske odvisnosti do vedno pogostejšega digitalnega nasilja.

Prevečkrat se nasilje dogaja tiho, skrito za stenami domov, kjer bi se morali počutiti najvarneje. Prav dom je pogosto prostor, kjer so ženske izpostavljene fizičnemu, psihičnemu in ekonomskemu nasilju. Število femicidov, ki vsako leto narašča, je tragičen opomnik, da je nasilje nad ženskami resničnost za mnoge med nami.  

Nasilje se je naselilo tudi v digitalnem svetu, ki nas vse bolj prežema. Spletno zasledovanje, ustrahovanje in širjenje sovražnih vsebin na družbenih omrežjih postajajo nove oblike nadlegovanja, ki dodatno otežujejo življenje mnogih žensk, še posebej so mu izpostavljene mladostnice, kar še dodatno povečuje duševne stiske med mladimi.

Obenem smo danes priča skrb vzbujajočim poskusom nekaterih političnih skupin, da bi omejile že pridobljene pravice žensk – vključno s pravico do svobodnega odločanja o rojstvu otrok. Takšni pritiski niso zgolj grožnja enakopravnosti, ampak tudi oblika institucionalnega nasilja, ki spodkopava dosežke desetletij boja za pravice žensk.  

Družba, ki si prizadeva za spoštovanje človekovih pravic in enakost, na katerih temelji tudi ideja Evropske unije, mora imeti do nasilja nad ženskami ničelno toleranco. 

V skupini Zelenih poudarjamo vlogo skupnosti pri preprečevanju nasilja ter krepitvi pravic žrtev s specializirano podporo, dostopom do pravnega varstva in zaščito žrtev, posebno pozornostjo do marginaliziranih skupnosti.

Vse države članice EU morajo ratificirati Istanbulsko konvencijo. EU naj nasilje na podlagi spola doda na seznam kaznivih dejanj EU.

Datum objave: 24. 11. 2024

Skip to content